Türkiye Oryantiring Şampiyonası Bilgi Okulları 1.Kademe Yarışması

Geçtiğimiz Temmuz ayında 23.Deaflympics oyunlarına ve bu oyunlar kapsamında Oryantiring yarışmalarına da ev sahipliği yapan Samsun şimdi de ‘Türkiye Oryantiring Şampiyonası Bilgi Okulları 1.Kademe Yarışlarına ev sahipliği yapacak. Yarışmaya bölgemizi temsil etmek adına Ordu’dan da 32 sporcu katılacak. Sporcularımızın ikisi milli sporcu. Yarışmalarda Ordulu iki hakem de görev alacak.

Ordu’dan İkisi Milli Olmak Üzere 32 Sporcu

Yarışmalara Ordu’dan 32 sporcu katılarak bölgeyi en iyi şekilde temsil etmek için ter dökecekler. İsmini milli takıma yazdırmış yeteneklerden, Oryantiring Ordusu SK / Yaren Yılmaz ve Rüsumat 4 GSK / Mustafa Ali Türkmenoğlu hedefi en kısa sürede bulabilmek için sahada olacak. Genç yarışmacılar, fiziki güç, ani ve doğru karar verme tecrübelerini sonuna kadar kullanarak sahaya hakim bir yarışma ile Ordu’ya başarılarla dönmeyi hedefliyorlar. Yaklaşık bin sporcunun katılacağı yarışmada Ordulu gençlerin önemli bir başarı kaydetmesi bekleniyor.

Ordulu İki Hakem Görevli

Tüm Türkiye’nin yakından takip edeceği Oryantiring Yarışmalarına Ordu’dan iki hakem de görevlendirildi. Oryantiring hakemleri Emrah Kuvan ve Murat Kaya sporcuları takip ederek yarışma sonucunu en doğru şekilde belirlemek adına saha olacaklar.

Yarışma ve etkinlik programı şu şekilde:

Türkiye Oryantiring Federasyonu, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Bilgi Okulları’nın işbirliği ve destekleriyle yapılacak olan şampiyona;

13 Ekim 2017 Cuma günü Piazza AVM ‘de Saat:18.00-20:00 Labirent Oryantiringi tanıtım vefarkındalık etkinliği

14 Ekim 2017 Cumartesi günü Kabadüz mevkii saat:10:00 ‘da uzun mesafe

14 Ekim 2017 Cumartesi günü Akşam saat:19:00’da Cumhuriyet meydanında Gece Orayntiring’i yarışması ve Altın Pusula Ödül Galası

15 Ekim 2017 Pazar günü de Yeniköy Mevkii’de saat:10:00 ‘da orta mesafe yarışı şeklinde yapılacaktır.

Yaklaşık 70 spor kulübünün, 850-1000 sporcu ile katılımının beklendiği şampiyonayı yoğun bir doğa sever kitlesinin de takip edeceği tahmin edilmektedir.

Yarışmaya; Ulusal ve yerel, tüm yazılı, görsel ve internet üzerinden yayın yapan gazete,dergi , tv kanalları ile tüm sporseverler davet edildi.

Daha çok ormanlık alanlarda yapılan bu spor dalında, Samsun’un Coğrafi-Tarihi ve Jeopolitik konumu, Şampiyonanın Samsun verilmesinde önemli bir rol oynadı. 2 gün boyunca İlde

konaklayacak olan ekipler Samsun’u tanıma fırsatı bulacakları gibi Samsun’un tanıtılmasında da büyük rol oynayacağı tarihi, turistik, folklorik, ticari ve tarım ürünlerinin farkına varılması öngörülmekte.

Oryantiring Sporu Hakkında:

ORYANTİRİNG (HEDEF BULMA): Her türlü arazi ve iklim şartlarında katılımcıların harita ve pusula yardımı ile bir noktadan başka bir noktaya ulaşabilmek için sporcunun fiziki gücünü, taktik ve tekniğini geliştiren, ani ve doğru karar verebilme yeteneğini olgunlaştıran, bireysel veya takım olarak genellikle ormanlık alanda yapılmakla birlikte park gibi alanlarda da yapılabilen bir doğa sporudur.

Yorum Yaz