GEBELİKTE DİYABETE DİKKAT

Gestasyonel diyabet, gebelikte ortaya çıkan ya da gebelik öncesinde var olduğu halde ilk defa gebelik döneminde teşhis edilen bir diyabet türüdür. Medical Park Ordu Hastanesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları kliniğinde görevli Op. Dr. Sema Ağar Sezgin, gestasyonel diyabet sorunu yaşayan anne adaylarının, gebelik boyunca tedavileri ile ilgili sorularımızı cevapladı.

Gebelik Diyabeti nedir?

Önceden diyabet sorunu olmayan ancak gebelik döneminin ikinci trimester ve sonrasındaki dönemde ortaya çıkmasına gestasyonel diyabet (gebelik şekeri) adı verildiğini söyleyen Op. Dr. Sema Ağar Sezgin, “Gebelikte fetusun gelişmesini sağlamaya yönelik olarak glikoz metabolizmasında önemli değişiklikler meydana gelir. Plasentadan salgılanan bazı hormonlar gebelikte insülinin kan şekerini düşürücü etkisini frenler. Böylece gebelikte şeker seviyesinde yükselme eğilimi ortaya çıkar. Bu eğilim bazen patolojik boyutlara ulaşabilir. Bu hormonun en etkili olduğu 24. gebelik haftasından itibaren anne adayı diyabetik hale gelebilir. Gebelik şekeri anne adaylarının yaklaşık yüzde 5’inde ortaya çıkar. Gebelikle beraber görülen şeker hastalıklarının yüzde 90’ı gestasyonel diyabet özelliklerini taşır.

Gebelik Diyabeti tanısı nasıl konulur?

Gebeliğin 24-28’inci haftaları arasında yapılan; “Oral Glukoz Tolerans” (OGTT) şeker yükleme testi ile tanı konabildiğini belirten Op. Dr. Sema Ağar Sezgin, “Uygulaması oldukça kolay olan bu test için açlık kanı alınması yeterlidir. Alınan bu kanda ‘açlık kan şekeri’ denilen ve kişinin açken kanında bulunan şeker miktarına bakılır. Daha sonra 50 gram glukoz içeren su içilir ve 1 saat beklendikten sonra tekrar kan alınır. Şeker yüklemesinden sonra birinci saatte kandaki şeker miktarı; 140 -180 mg/dl’nin arasında ise 8-14 saatlik açlık sonrası tekrar 100 gr glukoz (şeker) yüklemesi yapılır ve tekrar sonuçlara bakılır. Riskli gebelere ise ilk aşamada 75 gr glukoz (şeker) yüklemesi yapılır ve 3 saat beklenir.

Kimler daha fazla risk grubundadır?

Aşağıda belirttiğim durumlar risk artırıcı hususlar olarak karşımıza çıkmaktadır:

· Şişmanlık

· Önceki gebeliklerde diyabet öyküsü

· Daha önceden iri bebek (makrozomik fetus) doğurmuş olmak

· Önceki gebeliklerde doğumsal anomalili bebek dünyaya getirmiş olmak

· Nedeni bilinmeden ölü doğum yapmış olmak

· 35 yaş üstündeki hamileler

· Ailede diyabet veya yüksek tansiyon bulunması

Yorum Yaz