TRANSFER DÖNEMİ VE ALTYAPI

Profesyonel futbol liglerinde sezonun sona ermesiyle birlikte, kulüpler transfere yöneldiler. Ekonomi piyasalarındaki küresel durgunluğun da etkisiyle, bu transfer döneminde kulüpler transferde çok titiz ve isabetli davranmaya çalışmaktadırlar. Yabancı oyuncularla döviz üzerinden sözleşme yapıldığından dolayı, döviz kurlarındaki hareketlilik futbol kulüplerini olumsuz etkilemektedir. Söz konusu, ekonomik faktörler dolayısıyla kulüplerin transferde hata yapma lüksleri kalmamıştır.

Her transfer sezonunda bütün taraftarların takımlarından beklentileri, takımlarına büyük katkı verecek ve medyada gündem olacak ünlü oyuncuların transfer edilmesidir. Ancak son yıllarda kulüplerin ekonomik durumlarının bozulması ve küresel ekonomik durgunluk gibi faktörler bu beklentilerin gerçekleşme olasılığını oldukça azaltmıştır. Bu bakımdan kulüp altyapılarının kurumsallaşması ve altyapıdan oyuncu yetiştirilmesinde verimliliğin sağlanmasının önemi ortaya çıkmıştır.

Kulüplerin her transfer sezonunda oyunculara yüksek transfer ücretleri ödemeleri, uzun vadede gelir-gider dengesinin bozulmasına ve ekonomik açıdan dar boğaza girilmesine neden olmaktadır. Bu ekonomik çöküntüden kurtulabilmek için kulüplerin yapması gereken en önemli atılım, altyapılarını kurumsal bir yapı haline getirerek kendi bünyelerinden oyuncu çıkarmak ve böylece ekonomik verimliliği sağlamaktır. Son yıllarda ekonomik verimliliği ve denk bütçe yapılanmasını sağlayarak bünyesinden yetiştirdiği oyuncuları yurt dışındaki önemli kulüplere gönderen Altınordu Futbol Kulübü, Türk futbolunun önünde önemli bir model olarak durmaktadır.

Futbol kulüplerimiz altyapılarında kurumsallaşmayı ve verimliliği sağlamak zorundadır. Bu yapılanma sağlanamadığı için kulüplerimiz son yıllarda uluslararası arenada finansal fair-play kriterlerini sağlayamadığı için UEFA tarafından düzenlenen organizasyonlara katılamama cezası almış ve ulusal boyutta ise farklı liglerde mücadele eden birçok tarihi kulübümüze ise eski yabancı oyuncularının alacakları nedeniyle FIFA tarafından puan silme ve lig düşürme cezaları verilmiş ve bu kulüplerimiz ekonomik ve sportif olarak yönetilemez bir noktaya gelmiştir.

Türk gençlerinde yetenek fazlasıyla mevcuttur. Önemli olan bu yetenekleri tespit edip, ehil ellerde ve kurumsal bir yapı altında işleyebilmektir. Kulüplerimiz kısa süre içerisinde kurumsallaşmayı gerçekleştirip, yetenekli Türk gençlerini Türk futboluna kazandırmalı, böylece sağlıklı ve sürdürülebilir bir ekonomik yapıya kavuşmalıdır. Bunun da anahtar faktörünü iyi ve profesyonel bir yönetim oluşturmaktadır.

Yorum Yaz