Türk Rap müziğine yeni bir soluk getirecek olan Ordulu Tuğrul Bektaş, “Dik Dur” isimli şarkısını müzikseverlerin beğenisine sundu.

Sözü Tuğrul Bektaş’a ait şarkının müziği ve düzenlemesi Mustafa Göktürk Doğuş imzası taşıyor. 2007 yılında Break dansa olan ilgisi sayesinde rap müzikle tanışan genç yorumcu aynı zamanda söz yazarlığı da yapıyor.

Yeni çıkardığı “Dik Dur” klibinin ardından Klip çekimleri ve sonrasındaki yorucu süreç hakkında bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajda Ordu’da hip hop’ın konumu ve geleceği hakkındaki samimi düşüncelerini de öğrendik. Sizlere Tuğrul Bektaş ve son klibi “Dik Dur” sonrası gerçekleştirdiğimiz röportajı sunuyor ve iyi okumalar diliyoruz !

Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

  • Merhaba, ben Tuğrul Bektaş 30 Eylül 1994 Ordu’da doğdum, Ordu’da yaşıyorum.

Rap Müzikle ilgilenmeniz nereden kaynaklanmakta? Rap Müziğe Başladıktan sonra hayatınızda ne gibi değişiklikler oldu?

  • 2007 yılında break dansa olan hevesim beni bu sektöre sürükledi, bir süre sonra da kendimi rap müziğin içinde buldum ve yaşamımı bu yol için şekillendirdim. 10 Yıldır müzik yapıyorum ve her geçen gün daha iyisini yapabilmek için çalışıyorum. Rap müzik hayatımın bir parçası oldu diyebilirim ilk amatör şarkı kayıtlarımı 14-15 yaşında yapmıştım en başından beri Rap müzik hayatımdaydı diyebilirim, değişiklik olarak yaşadığım şehirde ve konser organizasyonlarına katıldığım farklı şehirlerde tanınmama ve güzel dostlar kazanmama vesile oldu.

Ailenizin sizin bu çabalarınıza bakış açısı nasıldır? 

  • İlk başladığım yıllarda Rap müzik sanatçıları olarak ülke genelinde yaptığımız sanata karşı olan büyük bir kesimle hepimiz yüz yüze geldik, doğal olarak o zamanlar benim ailemde yaptığım işi pek hoş karşılamadı hatta bu şehirde bol pantolonumla sokağa çıkamadığım günler yaşadım. Ailemi hatta çevremdeki tüm insanları yanıma çekme olayım tamamen kendi planlarımla gerçekleşen bir durum, hepimizin bildiği gibi şehirde o yıllar ağır basan Orduspor sevgisi herkesin en hassas noktasıydı ve benimde öyleydi, 2014 yılında Orduspor için yapmış olduğum şarkı çok sevildi maç önceleri stadyumda ve arabalarda çalmaya başlayınca yaptığım iş insanların ilgisini çekti, gönülden yaptığım bir şarkıydı gönülden gelen güzel tebrikler aldım ve bir süre sonra ailemin bakış açısını değiştirmek gibi bir güzelliği oldu.

Şehrinizden beklediğiniz desteği görebiliyor musunuz?

  • Açık konuşmak gerekirse insanlarla içiçeyim sokaklardan her zaman destek gördüm ve görüyorum, lakin her toplumda olduğu gibi sanata ve sanatçıya yeterince lobi desteği verildiğini düşünmüyorum. Lobiden kastım, sponsor, organizasyon daveti ve bu müziği ileri taşıyabilmek için yeterli destektir. Bunun içinde sanırım bazı insanlara vizyon bana da popülerlik gerekiyor.

Rapteki adınız Nedir isminin anlamı nedir?

Kendi ismimi kullanıyorum Tuğrul Bektaş

İsmimin anlamı; Yırtıcı kuşlardan bir kuş (Bin kez öldürür, bir tanesini yer). Anlamını sevdiğim için mahlas kullanma gereği duymadım.

Rap Müzikte sevdiğiniz, beğendiğiniz ve etkilendiğiniz kimler var?

  • Tabii ki de üstad olarak Cezayı seviyorum ve Hayki’yi çok severek takip ediyorum aynı zamanda işinin hakkını veren herkese saygı duyuyorum.

Rap Müziğe özentilik diyenler var. Amerikalı Rapçilere özenildiği, onları taklit ettikleri söyleniyor. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

  • Hiphop, 70’lerde siyah-beyaz kavgalarından bunalmış, o ortamdan biraz da olsa uzaklaşmak, rahatlamak isteyen siyahi gençlerin kendi aralarında eğlenmek için söyledikleri sözlerle meydana çıkan bir kültürdür. Rap müzikte öyle, ilgilenenler için Teoman Karadeniz’in “HipHop amerikan kültürü değildir” isimli kitabını okumalarını öneriyorum. Ülkemizde de yıllardır çeşitli enstrümanlar eşliğinde sorunlarını dile getirip mesajı adrese bu şekilde ulaştıran birçok sanatçımız var, bir özentilik olduğunu düşünmüyorum.

Ordu hip hop sevenlerin Rap Müzikle ilgisi nasıl? bunlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

  • Benim jenerasyonumda Rap müzik dinlemekten çekinen bir kitle vardı, yeni jenerasyonun bu konuda çok şanslı olduğunu düşünüyorum çünkü gerek aileleri gerek sokaktaki insanlar bu kültürü benimsediler. Yıllardır Ödemiş olduğumuz bedelin meyvesini toplamaları beni mutlu ediyor. Dinleyici kitlesine gelecek olursak Ordu’da sahne aldığım organizasyonlarda yalnız bırakmıyorlar hepsine teşekkür ediyorum ve yanımda olan herkesi seviyorum.

Dik Dur isimli şarkınıza çektiğiniz klipte neden Orduyu tercih ettiniz ? Bundan sonra ki projelerinizde Ordu’da tekrar klip çekmeyi düşünüyor musunuz?

  • Farklı şehirler düşündüm lakin burada doğdum, burada büyüdüm ve gerek konserler gerek çeşitli organizasyonlarda bu şehirin sokaklarından destek gördüm. Burası benim evim ve sanat olarak gerekli desteği göremediği için geri planda kalmış bir şehir, gerçekten istenildiği zaman küçük şehirlerde de büyük işler yapılabileceğini biliyordum ve ulaştırabildiğim kadar Ordu’yu farklı şehirlerdeki dinleyici kitlesine göstermek istedim, açıkcası burayı seviyorum ve ilerleyen zamanlarda yine Ordu’yu background olarak kullanmak istediğim projelerim var.

2018 yılı size ne ifade ediyor? 2019 yılından beklentileriniz neler?

  • 2018 yılında güzel işlere imza attığımı düşünüyorum çeşitli underground parti, konser ve festival sahnelerinde kendimi gösterme olanağı buldum ve Universal Music Group’un düzenlemiş olduğu Aloft Star 2018 yarışmasında Türkiye 2.si oldum. 2019 yılında güzel projelerimiz var, Zeo Jaweed’in öncülüğünde kurulmuş olan yeni ekibimizle birlikte güzel işlere imza atmak için çalışıyoruz. 11.01.2019 tarihinde Avrupa Müzik ve Airlines etiketiyle yeni single şarkım “Dik Dur” klibiyle birlikte Müzik Play YouTube kanalında ve tüm dijital platformlarda yayınlandı. Yeni projeler için takipte kalın.

Başka neler anlatmak istersiniz?

  • Rap müziğin ve rapçilerin medyada ne kadar yanlış lanse edildiğini hepimiz görüyoruz, peşimizden pozitif bir nesil geliyor, rap müziğe olan aşkları çok içten ve çok güzel. Lütfen bu işe gönül vermiş insanları kısıtlayıp yanlış isimler takmaya çalışmayın bu sektöre sahip çıkalım, herkese teşekkürler saygılar ve sevgiler. Rap hayattır.

Tuğrul Bektaş Sosyal Medya Hesapları :

www.tugrulbektas.com.tr – www.instagram.com/tugrulbektass –

www.twitter.com/tugrulbektass – www.facebook.com/tugrullbektass

Yorum Yaz