FINDIK ÜRETİCİSİ ‘’DİLENCİ”YE DÖNDÜRÜLDÜ

SAVAŞ ÇELEBİ – Almanya

Karadeniz insanlarının ekonomisinin temeli en büyük geçim kaynağı olan Fındık konusunda bu sene komedi uygulamalar, komedi fiyatlar ve karşılığında üreticinin adeta ‘’Dilenci’’ durumuna düşürülmesine tepkiler devam ediyor.

TMO’nun fındığı 10 TL’den alacağını açıklamasının ardından serbest piyasa da tüccarların 8 ile 8.5 TL den fındık alması üreticileri zor durumda bırakırken fındık üreticisi olan her ilde tepkiler başladı.

Ordu’da ilk tepki MHP İl binası önünde partililer tarafından fındık yakılması ile başlayan ardından fındık bahçelerinin kesilmesi, ardından CHP Ordu İl yönetimi tarafından başlatılan ve üreticilerinde katıldığı Giresun da son bulan Kemal Kılıçtaroğlu’nun da son gün katıldığı 3 günlük protesto yürüyüşleri, üreticilerin fındıklarını yakmaları bunun karşılığında Hükümetin sağır ve dilsiz hallerini, Ordu’lu milletvekillerinin vurdumduymazlığını aylardır yazmadan çizmeden takip ediyorum sonu nereye gidecek diye merak ediyorum ama sonunda dayanamadım yazmak zorunda kaldım.

Bize emanet olarak bırakılan bizimde gelecek nesillere emanet olarak bırakacağımız fındığı heba etmeden, bitmeden emanet etmek zorundayız geleceğimize sahip çıkmalıyız.
Fındık 15 TL iken işçi 60 tl, fındık 8 tl işçi 90 ve 100 TL maaliyeti olan bir dönemde fındık 8 TL iken hükümetin önüne bir de sıfır koyarak üreticinin %80 i memnun demesi traji komik ve akıl oyunundan başka bir şey değildir. Bu üretici aptal değildir hele hele de memnun hiç değildir açıklamayı yapanlar neyin kafasını yaşıyor bilinmez.

‘’EMEĞİ ÇALIYORLAR’’
Yıllardır emeklerini fındık bahçelerinde tüketen, evlerini yıl boyunca fındıktan kazandıklarıyla geçindirmeye çalışan, çocuklarını evlendiren maddi ve manevi güçlerini fındığa endeksleyen üreticilerin genç kesimleri fındıktan para kazanılmadığını gördükçe topraklarından , köylerinden uzaklaşıyorlar. Fındıktaki yanlış politikalar ve uygulamalar yıllar geçtikçe değerini yitirmeye devam etmektedir.
Üreticinin harcadığını verip fındığı bana getir diyorlar, bu emek hırsızlığından başka bir şey değildir. Üreticilerin haklarını savunacak kooperatifler veya kurumlar varken onlar da sömüren olmamalı

Fındığı kurtarmak, korumak, çoğaltmak için büyük emek veren, dernek, kurum, kooperatifler ve şahıslar bu konuda örgütlenmeli ve fiyat politikasının artık üreticinin yüzünü güldürmesi için çaba göstermelidir. Paneller, reklamlar, kampanyalar yapmalı bir şeyler üretmeli çünkü üreticilerin yarısı kooperatiflere küskün durumdalar çünkü küstürülmüştür.

Milli değerimiz haline gelen fındığa sahip çıkmalıyız, 2006 yılında bu uğurda Karadeniz Sahil yolu 9 saat trafiğe kapatılmış hükümet protesto edilmiş bu eylemin ardından devlet fındık üreticisine dönüm başı destek ödemesi yaparak TMO’yu devreye sokmuştu. Yine bu üreticinin hakkı aranmalı, üretici perişan, üretici, mağdur, üretici borçlu, topladıklarıyla kazandıkları birbirini tutmuyor, cepten koymak zorunda kalıyor, tüccara boyun eğmek zorunda kalıyor, TMO’nun önlerinde dilenci durumuna düşürülerek perişan ediliyor, üretici artık yorgun, sabırlarını zorlayarak patlama durumuna gelmiş durumda

Üreticiyi küresel şirketlere ve tüccarlara mecbur bırakmamalıyız, devlet destek vermeyecekse bilinçli üretici buna karşı çıkmalı dernekler, kurumlarda buna destek vermeli
Rahmetli Erbakan Hoca, yıllarca kürsülerden fındık borsası Almanya’nın Hamburg eyaletinde bir Yahudi firmasının elinde , Türkiye’ye getirilmez ve borsa elimizde olmazsa fiyatı belirleyemeyiz diyordu. 100 yıldan fazla bu millet sömürülüyor ve sömürülmeye de devam ediyor, konuşmaya gelince mangalda kül bırakılmıyor ama icraata gelince balık hafızasına sahip millet güzel kandırılıyor, halk bazı konuda artık uyanmalıdır, bazı gerçekleri görmelidir, her seçimlerde ağıza bir parmak bal çalarak kandırılmalarına müsaade etmemelidir yoksa bu yürüyüşlerin de, fındık yakmaların da, bağırıp çağırmaların da yol kesmelerin de sonu gelmez vesselam. son dönemlerde meşhur olan bir söz ile bitirmek istiyorum VER MEHTERİ gelsin.

Yorum Yaz