Fırsatçılar rotayı uçak biletlerine çevirdi.

Bayram tatili, seçim, yaz sezonunun başlamasını fırsatçılığa çevirenlere hükümetten acil müdahale bekleniyor.

Araştırmacı gazeteci Savaş Çelebi, başta 9 günlük bayram tatili olmakla birlikte, 23 Haziran seçimleri öncesi ve yaz sezonunun açılmasıyla uçak bilet fiyatlarında da artış yaşandığını belirterek gurbetçi vatandaşların tepkilerini ortaya koydu. Gerek yurtiçi gerek yurtdışı uçak bilet fiyatları neredeyse iki katını geçmiş durumda. Özellikle Almanya’da yaşayan vatandaşlar kara yolu yolculuğuna yöneldi.

FIRSATÇILAR BİLETLERE FAHİŞ ZAM YAPTI

Çelebi, gurbetçilerin bugünlerde kara kara düşündüğünü sözlerine ekleyerek bilet fiyatlarının yaklaşık %150’lere varması, kişi başı ortalama 200-250 Euro olan fiyatların 500 ila 600 euro’ya ulaşması son yıllarda ki en yüksek artışla rekora doğru gidildiğini gösterdiğini ifade etti. Bilet fiyatlarında ki bu artışın fırsatçılıktan başka bir şey olmadığını da savunan Çelebi, hükümetin ekonomik krizle mücadele kapsamında piyasalarda fırsatçılara karşı açmış olduğu savaşı, havayolu firmalarına karşı da yapması gerektiğinin altını çizdi.

GÜMRÜK MEMURLARININ ARGO VE AMİYANE KONUŞMALARI HAD SAFHADA

Ramazan Bayramı tatilinin dokuz güne çıkarılmasıyla birlikte kara yolu ile yola düşen gurbetçilerden bir tepki de sınırda görev yapan gümrük memurlarına geldi. Gazeteci Savaş Çelebi, gurbetçilerden gelen şikayetleri şu şekilde dile getirdi; “Türkiye Cumhuriyeti gümrüklerinde gurbetçilerle gümrük memurları arasında sorunlar yaşanıyor. Buralarda görev yapan memurların vatandaşa yardımcı olmak yerine aksine amiyane konuşmalar ve argo davranışlarıyla ortaya koydukları tavırlardan had safhada tepkiler gelmeye başladı” dedi.

DENETİM VE KONTROL BUGÜNLERDE YAPILMALI

Çelebi, gurbetçilerin yaklaşık 2000-3000 km yol yaparak gümrüklerde karşılaştıkları muameleyi hak etmediklerini söyleyerek; “Ulaşımın yoğunlaştığı bugünlerde de ilgili birimlerin denetim ve kontrolleri artırmaları bekleniyor. Ülkelerine sevinçle giden vatandaşlarımızın sevinçleri gümrük kapılarında kursaklarında kalıyor. Avrupa’nın başka hiçbir yerinde karşılaşılmayan manzaralara maalesef bizim ülkemizin sınır kapılarında rastlamak kolay oluyor. İlgili bakanlığımızın özellikle bu konuda yoğunluk yaşanan gümrük kapılarına daha anlayışlı ve deneyimli memurların atamasını bekliyoruz” diye konuştu.

MİSAFİR KAPIDA KARŞILANIR

Gurbetçilerin bu konuda ki şikayet ve taleplerinin duyulması ve konuya hassasiyet gösterilmesini de sözlerine ekleyen Çelebi; “Vatandaşlarımız maddi ve manevi tüm zorluklara göğüs gererek memleketlerine hasret gidermeye gidiyor, ekonomiye katkı sağlıyor, her türlü fedakarlığı gösteriyor ve elinden gelen anlayış ve hoş görüyü gösteriyor ancak kapıda gördüğü muameleyi de maalesef hiç hak etmiyor. Oysa bizim kültürümüzde misafir kapıda karşılanır ve öylede olmalı” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz