Üniversitemiz ile Ukrayna’da bulunan Ivan Franko National University of Lviv ile Lviv Polytechnic Natıonal Unıversity arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişiminin sağlanması ve çeşitli projeler gerçekleştirmek amacıyla protokol imzalandı.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şevket Metin Kara, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Öznur Ergen Akçin, Müzik Sahne Sanatları Fakültesi Dekanı Prof. Sabri Yener, Uluslararası İlişkiler Birimi Başkanı Doç. Dr. Şermin Tağ Kalafatoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Kürşat Taştan ve İdari Mali İşler Daire Başkanı Akın Türkyılmaz’ın  arasında bulunduğu heyetle Ukrayna’nın en köklü üniversitelerinden olan Ivan Franko National University of Lviv ile Lviv Polytechnic Natıonal Unıversity’e ziyaretler gerçekleştirdi.

Ukraynalı Üniversite Öğrencilerinden Türk Diline ve ODÜ’ye Yoğun İlgi

Üniversiteler arasında çeşitli projelerin, ortak akademik çalışmaların, öğretim elemanı ve öğrenci değişiminin sağlanabilmesi amacıyla imzalanan protokol çerçevesinde Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç ve Lviv Ivan Franko Ulusal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melnyk Volodymyr arasında yapılan görüşmede iki üniversite arasında ilişkilerin geliştirilmesi yönünde adımların atılması konusunda görüşler beyan edildi. Görüşmede ayrıca Türkiye ve Ukrayna arasında kurulan ekonomik iş birliklerinin üniversiteler aracılığıyla gerçekleştirilecek ortak çalışmalar sayesinde bilimsel ve kültürel ayağının da tamamlanacağı ifade edildi.

 17. yüzyılda 1661 yılında kurulan doğu Avrupa’nın ve Ukrayna’nın en eski ve en köklü üniversitesi unvanına sahip eğitim kurumu olan, 20 bin civarında öğrencisi ve 2 binin üzerinde öğretim elemanı bulunan Lviv Ivan Franko Ulusal Üniversitesi (IFNU)’nin öğrencilerinin Türk dilini öğrenmeye gösterdikleri yoğun ilgi sonucunda 20 Mayıs 2016 tarihinde Türk Dili ve Edebiyatı Merkezi açıldı. Bu kapsamda Ordu Üniversitesi’nden heyet bu merkezde Türk Dili ve Edebiyatı dersini alan öğrencilerin sınıfına konuk olarak öğrencilere Türk kültürü ve Ordu Üniversitesi hakkında bilgiler verdiler. Türkiye’deki yaşam konusunda sorular soran öğrenciler, Türk kültürüne ve diline olan yoğun ilgilerini ve sevgilerini gösterdiler. Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç öğrencilere Lviv Ivan Franko Ulusal Üniversitesi ile imzaladıkları protokol neticesinde Ordu Üniversitesi’ne gelerek çalışmalarını devam edebileceklerini belirtti.

Yorum Yaz